Powered by Smartsupp

Poprvé obytňákem

25.12. 2023Jan Kaštura0

Velké auto, kam s ním pojedu, mám ten správný řidičák, kde můžu parkovat, kde nechám moje auto? To jsou jedny z mnoha otázek, které každého z nás napadají, když si má rezervovat obytňák.

Taky jsme si tím prošli a proto jsme při výběru a zařizování karavanů mysleli na vše (teda doufáme, že opravdu na vše 😉 )

No a pokud by vám níže uvedené odpovědi nestačily, klidně napište, nebo si vše nechejte naplánovat.

Doložnost a celková váha vůbec

Celková váha je velmi důležitou veličinou. Jedná se o aktuální hmotnost auta včetně vybavení a posádky. Prostě kdyby vás někdo v průběhu cestování zastavil a zvážil. Tato váha by nikdy neměla přesáhnout 3,5t. 

Doložnost je potom váha auta, kterou udá výrobce – je to váha auta naopak bez provozních kapalin, posádky, apod. A právě rozdíl mezi touto váhou a limitem 3500 kg je doložnost. V praxi to může být 800kg v případě třeba vestaveb nebo jen 300kg v případě většího polointegrovaného vozu.

Co to znamená pro vás? Být obezřetný v tom, kolik si berete věcí, doplňků jako kola, koloběžky, apod. Není to návod, ale praxe je jiná. Na doložnost se moc nehledí a řidič věří, že jej nikde vážit nebudou. Na druhou stranu, už sám výrobce při homologaci musí počítat s tím, pro kolik lidí auto je, že si člověk nějaké vybavení vezme, apod.

Výška

Na co musíte s obytňákem myslet je jeho výška. Náš nejvyšší obytňák má 3,2 m, takže na cestě zase tolik omezení nepotkáte, ale když už ano, srážka s podjezdem není úplně příjemná. Naše navigace by vás cestou, kudy neprojedete, vést neměla, ale pozor je potřeba dávat pořád. Na stínítku máte uvedeny rozměry vozu, takže když si rychle nebudete jisti, stačí sklopit clonu a výšku (či jiný rozměr) si hned ověřit.

Řidičák „B“ či „C“

Všechny naše karavany mají hmotnost do 3,5t a jsou určeny pro řidičák skupinu B. Platí pro ně tedy stejná rychlostní omezení jako pro osobní auto.

Rychlost

Záleží hodně na povětrnostních podmínkách. Pokud je bezvětří nebo mírný vítr, není problém po dálnici svištět 130 km/h. Pokud jsou podmínky zhoršené, je potřeba přizpůsobit rychlost. V praxi to znamená 100 až 110 km/h na dálnici. Mimo obec budete řešit rychlost nájezdu do zatáček. Přece jen je auto vyšší s výše položeným těžištěm, takže budete do zatáček najíždět pomaleji.

Obytňák má také delší brzdnou dráhu než osobák. Na to je potřeba myslet při udržování vzdálenosti od aut.

Obecně řečeno – zvláště na začátku jezděte opatrněji a pomaleji. Časem zjistíte, co si s obytňákem můžete dovolit.

Navigace

Karavany máme vybaveny navigací, která respektuje rozměry auta. Pokud byste chtěli mít absolutní jistotu, je možné zakoupit navigaci pro mobily https://www.sygic.com/sk/truck Ta je primárně určena pro obytná a nákladní auta.

Kam vyrazit?

Pro první trasu bychom doporučovali vyrazit klidně jen na prodloužený víkend po ČR. Nemusí to být žádné dlouhé trasy. Např. naše první cesta vedla do jižních Čech a potom přes Vysočinu až na jižní Moravu do kempu ATC Merkur. A v neděli zpět už po dálnici do Prahy. Nicméně, je možné jet kamkoliv. Česko je plné kempů a míst, kde můžete parkovat na divoko.

Pokud váháte, jaký typ obytňáku zvolit, napište nám vaše požadavky a my vám to pomůžeme vymyslet.

Kde můžu parkovat?

A tím se dostáváme k tomu, kde všude můžete strávit noc či nechat auto, když se chcete někam podívat. De facto všude tam, kde to není vyloženě zakázáno nebo kde nebudete nikomu vadit. Spali jsme už na “přírodním” odpočívadle u silnice, u nákupního centra, ale taky na parkovišti u hradu (po domluvě s hlídačem).

Pokud budete chtít zaparkovat někde po cestě, obytňákem můžete od města. Samozřejmě musíte kolem sebe koukat, jestli je daná ulička průjezdná. Všude se nedostanete. Nicméně běžná centra měst jsou dostupná. Pro nocování můžete využít nespočet kempů nebo české portály www.bezkempu.cz nebo www.dokempu.cz. Na nich najdete jak kempy, tak nocování „na divoko“. Odvážnější mohou zkusit nocování někde u lesa, na vinici, apod.

Jak se auta řídí? 

Stačí vám řidičák “B”. Aby se vám s obytňáky dobře parkovalo, mají všechny parkovací kameru a senzory. Samozřejmě je ideální, aby řidiči někdo ukazoval a hlídal dopravu kolem. 

Abyste všude projeli, všechna auta mají navigaci se zadáním velikosti auta. Takže vás nepovedou tam, kam neprojedete.

Jen pro zajímavost – ve srovnání se Škoda superb je ten náš menší obytňák delší jen o 1,5m a širší o 30cm. Vleze se na parkovací místo u obchoďáku (možná bude trochu vyčnívat).

Je potřeba myslet na to, abyste si do zatáček najížděli více než s osobním autem. Mohli byste tak zadním kolem najet na obrubník či do výmolu. Pokud byste najeli do zatáčky zprudka, mohli byste také odřít bok obytňáku.

Při vyjíždění z míst, kde máte po obou bocích překážku (stěnu, auto, zábradlí, apod.) myslete na to, že zadek karavanu „vybočuje“ do strany. Musíte si tak udržovat dostatečný odstup.

Při brzdění myslete na to, že máte těžší auto, než osobák. Brzdná dráha je tak delší.

Suma sumárum – v počátcích jezděte pomaleji, dívejte se pravidelně do zpětných zrcátek a nenechte se znervóznit řidiči, které budete zdržovat. Uvidíte, že po cca dvou dnech řízení dostanete do ruky.

Co spotřeba?

S autem se dostanete na 10 až 11 litrů.

Zkušební jízda

Pokud budete chtít, můžeme obytňák při předávání projet, abyste si osahali řízení. Můžete se domluvit na této aktivitě i předem a přijet se podívat jen tak. Projet se a říct si, jestli si troufám nebo ne.

Budu umět vše ovládat?

Při předání vám vše vysvětlíme. Obecně je to o pár důležitých věcech – jak dolévat vodu, jak vylévat šedou vodu, jak vylít wc kazetu, jak funguje lednice a jak rozbalit markýzu. Po dvou dnech se budete cítit jako profík 😉

Své auto můžete nechat u nás – na zastřešeném a hlídaném parkování.

Co si můžu/musím do karavanu vzít?

Karavany jsou kompletně vybaveny. Stačí si tedy vzít pouze přikrývky, ručníky, oblečení a hygienické potřeby.

Standardem je plně vybavená kuchyňka (hrnce, talíře, skleničky, příbory…), zahradní nábytek a doplněné všechny provozní náplně (voda, plyn, nafta). 

Při balení oblečení a bot přemýšlejte, co opravdu využijete. Skříněk je tam dostatek, ale nejsou nafukovací.

Jak se řeší hygiena a voda?

Obytňáky mají wc a sprchu a zásobu vody na cca 2 až 3 dny. Záleží na vás, jak s ní budete plýtvat. Vodu můžete doplnit v kempu nebo např. u benzinky. Máte k dispozici hadici i konev. Stejně je to s vyprázdněním wc kazety.

K dispozici máte kdekoliv i teplou vodu – obytňáky mají plynový bojler.

A nesmrdí WC?

Do toalety se po každém vyčištění kazety hodí jedna tablety s chemií (tu samozřejmě dostanete od nás v dostatečné zásobě) a máte vystaráno.

Co elektřina?

Obytňáky mají buď velkou baterii (nebo dvě) pro obytnou část nebo solární panely. Bez připojení k elektřině vydržíte 2 až 3 dny. Pokud budete jezdit, baterie se dobíjí za jízdy.

Není v obytňáku zima?

Obytňákem se jezdí i lyžovat do Alp. A zimou byste ani tam určitě netrpěli. Každý karavan má topení, kde lze nastavit teplotu uvnitř obytňáku, intenzitu foukání a taky jej načasovat, abyste měli teplo, když se budete vracet z venkovních aktivit.

Jak je to s parkováním na nerovném povrchu?

K autu dostanete i “parkovací klíny”. Jimi si auto vyrovnáte tak, aby se vám uvnitř dobře chodilo a hlavně spalo.

Klíny jednoduše položíte před přední nebo zadní kolo a najedete na ně. Je to ideální rodinná teambuildingová aktivita 🙂 

Na co si musím dávat pozor před odjezdem?

Toho, co musíte zkontrolovat je několik. A i zkušený karavanista občas na něco zapomene. Proto jsme připravili seznam věcí, které musíte udělat před každým vyjetím. Seznam od nás dostanete před jízdou.

Můžu auto nechat jen tak a odejít pryč?

Před odchodem je (samozřejmě) potřeba auto zabezpečit tak, aby do něj nikdo jednoduše nevlezl (už jen kvůli vašim věcem) – tzn. zamknout dveře od kabiny a nadstavby (jedno tlačítko na dálkovém ovladači). Pokud jsme v kempu, necháváme venku i zahradní nábytek.

Co je důležité – stáhnout markýzu – kdyby pršelo nebo přišel silný poryv větru, zničí ji to. Stejně to pro markýzu platí i před spaním.

Nehoda a porucha

Nemůžeme spoléhat na to, že se nikdy nic nestane. I když bychom rádi. Proto jsme pro pojištění obytňáků zvolili tu nejlepší pojistku, jaká na trhu existuje – myšleno s nejlepšími asistenčními službami a krytím pro řidiče a posádku.

Pojištění

Obytňáky mají povinné ručení a havarijní pojištění speciálně pro půjčovny. To znamená, že pojistky jsou platné pro toho, kdo si obytňák půjčuje a pro osoby jemu blízké. Spoluúčast je 5%, ale maximálně 5.000 Kč. 

Pojistka “na blbost”

Pokud byste chtěli být pojištěni i proti tomu, že zničíte kuchyňská dvířka, rozbijete okénko v obytné části nebo třeba ulomíte nožičku markýzy (tohle se stalo před pár lety mně :), můžete použít pojistku na blbost, někdy i tyto nehody umí řešit pojištění domácnosti a nebo vás pojistíme za pár kaček i pro tyto případy.

Nehoda a porucha

Pokud budete mít poruchu či nehodu, máte k dispozici nonstop asistenční službu, která vám zajistí vše od píchlé pneumatiky, přes asistenci u nehody až po odtažení vozidla a zajištění náhradního bydlení a dopravy zpět.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů