Powered by Smartsupp

Obytňákem v zimě

Obytňákem v zimě? Jaké to je? Bude uvnitř teplo? Kde budu sušit oblečení?..
Vrtají vám hlavou podobné otázky? Přemýšlíte jestli zkusit zimní dovču v obytňáku?
Zajet si na lyže obytňákem jistě není pro každého, ale pokud jste alespoň kouskem srdce dobrodruh, rozhodně to vyzkoušejte. 
Obytňák v zimě poskytuje skvělý komfort jako v létě. A když víte na co se připravit, nic vás nepřekvapí 🙂

I my jsme s prvním sněhem na Mikuláše hned sbalili obytňák a vyrazili alespoň na víkend do Špindlu – užít si první sníh 🙂

Na co se nás ptáte?

Bude uvnitř teplo?

Bude 🙂  V obytňáku je horkovzdušné topení, kde je horký vzduch rozváděn hadicemi s vývody po celém obytném prostoru. Teplotu uvnitř si můžete nastavit dle libosti na ovládacím panelu.

Jak je to s plynovými lahvemi?

V zimě je spotřeba plynu mnohem vyšší, což ale neznamená žádný problém. Naše obytňáky jsou vybaveny dvěma plynovými lahvemi, přičemž jedna vydrží v zimě průměrně až 4 dny. Máme namontován systém Duocontrol, který vám, pokud dojde plyn v jedné láhvi, automaticky přepne na druhou a vy tak nemusíte ven do mrazu. Nemusíte se tak bát, že vám jedna lahev dojde zrovna uprostřed noci.

Co když mi dojde plyn?

V případě, že vám nebudou stačit ani dvě plynové lahve a vy hodláte objevovat další lyžařská střediska, můžete si koupit lahev i v zahraničí. Ty však mají jiné přípojky než u nás, proto máme na lahvích redukci.

Uvnitř se sráží voda. Je tam vlhko.

Větrání se často podceňuje. Měli byste alespoň dvakrát denně na pět minut důkladně vyvětrat a přivést do karavanu sušší vzduch, abyste omezili kondenzaci vody. U obytných aut se kondenzuje nejvíce vlhkosti v kabině řidiče, konkrétně z předního skla. My vždycky dáváme pod přední okno na palubovku ručník, na který stéká srážející se voda 😀 Také při vaření a po sprše pořádně vyvětrejte a vysušte všechny stopy vlhkosti. 

Jak dlouho vydrží voda v karavanu?

Vodu, i když tankujete pitnou, považujte z nádrže za pitnou až po převaření. Všechny naše vozy mají nádrž na vodu o objemu cca 100 litrů. Máme vyzkoušeno, že pokud se snažíme trochu s vodou šetřit, vydrží tato zásoba přibližně 3 dny pro 3 lidi, pro 4 lidi potom cca 2 dny. Vodou lze šetřit i tak, že se budete sprchovat ve sprchách v kempu a umývat nádobí v kempových kuchyňkách.

Kde usuším mokré věci po lyžování?

Obytňák má kufr, kterému se říká velká “garáž”. Pro představu – do garáže dáte klidně skútr a rozložený kočárek. Garáž je také vyhřívaná, takže je vytápěná. Do prostorné garáže se vleze sušák na prádlo, na který můžete pohodlně rozvěsit zimní oblečení a ráno se obléct do suchého.

Sněžné řetězy

Naše obytňáky jsou vybaveny řetězy, které jsou určeny pro obytňáky a lze je nasadit snadno z boku bez nutnosti řetězy obtáčet kolem kola.

Tak co? Pořád váháte? 🙂 Najděte v sobě dobrodruha a vyrazte! Třeba jen na prodloužený víkend, ať víte o čem to je. Až poprvé zažijete ten pocit kdy, se vzbudíte uprostřed zasněžené krajiny, určitě vás to okouzlí. 🙂

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů